Udruženje „Baby friend“ je tokom oktobra - decembra 2018. godine realizovalo Projekat: „Podrška urgentnom hraniteljstvu I “ pod pokroviteljstvom Grada Novog Sada i Gradske uprave za socijalnu i dečiju zaštitu, a u sardnji sa Centrom za porodični smeštaj i usvojenje Novi Sad.
Održano je deset edukativnih radionica u Dečijem selu „dr Milorad Pavlović“ u Sremskoj Kamenici.
Opšti utisak hranitelja je visok stepen zadovoljstva kvalitetom i sadržajem radionica koje su ih, kako sami navode, osnažile u budućim kontaktima sa novorođenčadima i odojčadima.
Evaluacijom dobijeni rezultati ukazuju da su hranitelji usvojili i proširili nivo znanja u vezi : rutinske nege novorođenčadi, spečavanja i prevazilaženja problema sa bebom u prvim danima, pravovremenog uvođenja nemlečne ishrane u periodu odojčeta, kao i značaja igre, pričanja i čitanja za razvoj dece. Razvili su takođe i veštine prepoznavanja i pravovremenog reagovanja na zahteve i potrebe dece, a obučeni su i za modele stimulativnog podsticanja razvoja dece od rođenja do kraja treće godine, što je sve zajedno doprinelo jačanju samopouzdanja i kapaciteta njihovih, hraniteljskih porodica.
Udruženje „Baby friend“ je od marta - decembra 2019. godine realizovalo Projekat: „Podrška urgentnom hraniteljstvu II “ pod pokroviteljstvom Grada Novog Sada i Gradske uprave za socijalnu i dečiju zaštitu, a u sardnji sa Centrom za porodični smeštaj i usvojenje Novi Sad.
Održano je deset edukativnih radionica u Dečijem selu „dr Milorad Pavlović“ u Sremskoj Kamenici.
Opšti utisak hranitelja je visok stepen zadovoljstva kvalitetom i sadržajem radionica koje su ih, kako sami navode, osnažile u budućim kontaktima sa novorođenčadima i odojčadima.
Evaluacijom dobijeni rezultati ukazuju da su hranitelji usvojili i proširili nivo znanja u vezi : uticaja toksičnog stresa na razvoj deteta, fizičkog okruženja i bezbednosti dece, efekata stresa na razvoj dece, uvođenja nemlečne ishrane, obroka kao prilike za stimulaciju, uloge zdravstvenog sistema u podršci porodicama sa decom 0-3 godine, ali i igre kao načinu i značaju za razvoj i učenje dece do navršene tri godine.
Po mišljenju edukatora hranitelji su interaktivnim odnosom tokom radionica pokazali visok stepen stečenih znanja i veština u rešavanju zadatih problema u vezi očuvanja i unapređenja zdravlja dece do 0-3 godine.
Sa druge strane, hranitelji su iskazali visok stepen zadovoljstva kako kvalitetom tako i sadržajem radionica. Istakli su da su ih novostečena znanja i veštine dodatno osnažile i doprinele podizanju njihovog samopouzdanja što će za rezultat sigurno imati – kako sami hranitelji izjavljuju - jačanje kapaciteta njihovih porodica.
Pod pokroviteljstvom Gradske uprave za zdravstvo Novi Sad, Udruženje „Baby friend“ je od juna do decembra 2019. godine realizovalo Projekat „Tvoja prva škola“ u naselju Veliki Rit sa konačnim ciljem kreiranja pripremnog programa za roditeljstvo za romske parove koji žive u neformalnim, marginalizovanim naseljima.
Realizovana su dva ciklusa po osam radionica uz četiri supervizije. Objedinjene su najbitnije činjenice o roditeljstvu i nezi deteta u Priručnik „Tvoja prva škola“, a održana je i obuka sedam budućih zaineresovanih edukatora za dalju realizaciju programa.
Tokom edukacija pokazalo se da je program Tvoja prva škola sa sledećim sadržajem: Trudnoća i porođaj – moja očekivanja, Dojenje, Nega novorođenčeta i Stimulaciju razvoja, najprijemčiviji za prihvatanje od strane polaznica, ali ujedno i najjednostavniji za realizaciju. Utvrđeno je da je jedan susret vezan za stimulaciju razvoja kroz igru dovoljan i da ga je potrebno realizovati u periodu kada dete ima 2-3 meseca starosti, a da se svi ostali sadržaji koji se odnose na stimulaciju razvoja integrišu u radionice u vezi sa trudnoćom, porođajem i periodom babinja.
Evaluacijom dobijeni rezultati ukazuju da su polaznici kursa pripremljeniji za roditeljstvo, da im je povećan nivo znanja o praksama koje podržavaju roditeljstvo, da je istovremeno smanjen uticaj siromaštva na razvoj dece, kao i da je program doprineo podizanju znanja i nivoa svesti učesnika o faktorima koji utiču na razvoj dece.
Udruženje „Baby friend“ je tokom 2019. godine realizovalo Projekat: „Podrška roditeljstvu“ koji je sufinansirala Opština Sremski Karlovci. Cilj nam je bio da ovim Programom promovišemo pozitivno roditeljstvo.
Od maja do oktobra 2019. godine u Sremskim Karlovcima realizovano je osam interaktivnih predavanja sa radionicama u dva ciklusa u svrhu povećanja nivoa znanja i veština budućih i sadašnjih roditelja, kao i jačanja njihovih kapaciteta. Projekat je takođe doprineo osnaživanju kako partnera, tako i svih drugih osoba koje će im biti podrška kroz period trudnoće, porođaj i u periodu nakon rođenja deteta, ali i za roditelje dece starosti do godinu dana.
Konkretni zadaci Programa bili su: edukacija mladih bračnih parova, partnera i osoba koje će im biti podrška o: trudnoći o porođaju, dojenju, prvim danima sa bebom u kući, prvim brigama i problemima, adekvatnom uvođenju nemlečne ishrane u periodu odojčeta, kao i o bezbednosti dece.
Evaluacijom dobijeni rezultati ukazuju da su roditelji, partneri, kao i sve druge osobe koje će ih podržavati tokom ovih vulnerabilnih perioda usvojili i znanja i veštine tokom radionica, a samim tim i da su značajno osnaženi. Posledično, to znači, da su stekli viši stepen samopouzdanja, a samim tim i podigli kapacitete svojih porodica kako bi što spremnije odgovorili svim izazovima ovih prelepih nastupajućih perioda.
Udruženje „Baby friend“ je drugu godinu za redom (2020.) realizovalo Projekat: „Podrška roditeljstvu“ u saradnji sa Opštinom Sremski Karlovci. Projekat je realizovan u periodu maj - oktobar 2020. sa ciljem edukacije mladih bračnih parova i partnera o tudnoći, porođaju i periodu nakon rođenja deteta sa ciljem njiihovog osnaživanja i povećanja njihovih kapaciteta. Pored njih radionice su bile namenjene i osobama koje će im biti podrška, ali i roditeljima dece starosti do 6 meseci.
Realizovano je šest radionica u jednom ciklusu zbog preporuka u vezi sa trenutnom epidemiološkom situacijom (pandemija COVID 19).
Polaznici su još tokom realizacije programa iskazali visok stepen zadovoljstva kvalitetom i sadržajem radionica.
Akcenat su naročito stavili na sticanje novih znanja i veština, ističući da je sve to značajno doprinelo podizanju samopouzdanja i njihovom osnaživanju što je od izuzetnog značaja za razumevanje specifičnosti novih situacija u kojima će se tek naći.